Autor: administrator <daniel.hajek(at)tiscali.cz>, Téma: Fotbal, Vydáno dne: 23. 03. 2006

Historie fotbalu v Nové Roli

Fotbal - nejrozšířenější kolektivní hra na světě. Kolik lidí na celém světě si dokázal získat. Ani naše město - Nová Role - nezůstalo stranou. Před 50ti lety se zde sešla parta nadšených lidí a od té doby se začala psát historie fotbalu v Nové Roli.

V letech 1948 - 1952 se fotbal hrál pod hlavičkou SK Nová Role a hráli v něm například:Karel Vrchlabský, Jan Gebouský, P.Kutka. Od roku 1952 byl fotbalový klub přejmenován na Jiskru Nová Role. V této době za mužstvo nastupovali:Josef Matůš, Zdeněk Záleský, Jaroslav Krejčí, Jindřich Slivoně, Jaroslav Dobrovolný, Jiří Šimůnek a další. Funkcionáři byli:Jiří Talčík, Jan Dolejš, Josef sýkora a Ladislav Zábranský. V roce 1958 došlo k rozpadu fotbalového mužstva a rok se fotbal v Nové Roli nehrál. V roce 1960 vznikl fotbalový klub Tatran Nová Role. Od roku 1961 již hrálo mužstvo ve III.třídě okresu, ovšem již pod názvem Baník Nová Role. Mezi hráče této éry patřili:Jan Kunštár, Rudolf Češek, Walter Ulč, Jan Gebauer, Werner Steudel, Jan Oehl, Bohumil Michal, Miroslav Zeman, Stašek, Olda Svoboda, Štefan Ondrejko, Antonín Sedláček, Luboš Krupička, Jiří Skokan, Josef Kohout, Pavel Varga, Lothar Ulč, Michal Biháry, Sergej Melničuk.

Postupně začali přicházet další hráči: Jiří Halibaj, Roland Lill, Jindra Janovský, Zdeněk Velete, Miroslav Macháček, Miloš Pavelka, Pavel Růžička, Jaroslav Michálek, František Švec, Jan Kostílek, Jaroslav Zábojník, Richard Sussner, Helmut Ulč, Rudolf Langhans, Miroslav Rožánek, Eda Bartůšek, Standa Brynza, Zlámal. V roce 1968 byl fotbalový klub přejmenován na TJ Nová Role a tento název vydržel do roku 2002. V sezóně 1973-74, kdy fotbalisty trénoval Franta Švec, vedoucím mužstva byl Josef Svoboda a zdravotníkem Míťa Šťastný, mužstvo postoupilo do I.B třídy. V této slavné době novorolské kopané na hřiště většinou nastupovali:Olda Macháček, Julius Szocs, Jaroslav Vondrys, Jiří Hájek, Václav Rybáček, Josef Neuman, Bohumil Doležal, Ladislav Maxa, Jaroslav Kesl, Karel Čertík, Jan Horečný, Jarda Hruška, Milan Hildebrant, Jiří Baloun, Antonín Komárek, Jirka Osten, Václav Heřman. v Osmdesátých letech se vytvořila další dobrá parta, která hrála I.B třídu pod vedením trenéra Ladislava Maxy. Vedoucím mužstva byl František Petr a masérem pan Pech. Koncem 80.let se v Nové Roli začalo s výstavbou travnatého hřiště, které bylo v roce 1990 slavnostně otevřeno. Na výstavbě se podíleli všichni členové a příznivci fotbalového oddílu, avšak motorem byl Jiří Hájek. Vůbec nejvyšší soutěž se v Nové Roli hrála v letech 1995-98 a to Krajský přebor. V této době na hřiště většinou nastupovali:Jirka Vican, Standa Krupička, Dan Hájek, Aleš Heřman, Zdeněk Zrůbek, Míša Hradecký, Roman Chlup, Marian Kolesnáč, Miroslav Choc, Libor Škarda, Radek Maxa, Pavel Žemlička, Rosťa Kotek, David Hájek, Láďa Beňa, Břéťa Poláček, Martin Mudra, Luboš Kornatovský, Zdeněk Veleta, Jirka Hamouz a další.Trenérem mužstva byl internacionál Antonín Honomichl, který položil základ nejúspěšnějšího období novorolské kopané. Pod jeho vedením se podařilo během let 1993 - 1995 postoupit z 1. B třídy až do Krajského přeboru. Dobrou vizitkou a chloubou oddílu je práce s mládeží. V této době hrají v oddíle tři mužstva žáků a jedno dorostu pod vedením trenérů Tomáše Hájka, Martina Kříže a Karla Dvořáka. V těchto mužstvech jistě vyrostou dobří fotbalisté, kteří budou jednou skvěle reprezentovat naše město, náš oddíl a snad i ... ... kdo ví. Nesmíme zapomenout ani na statečné výkony starších hráčů v mužstvu FC Veterán N. Role. Fotbalový oddíl žije nejen sportem, ale stará se i o další aktivity jak pro své členy, tak pro občany našeho města. Od roku 1960 pořádá velký letní turnaj v kopané mužů. Nejprve pod názvem Memoriál Miroslava Zemana, O cenu Karlovarského porcelánu, O cenu města Nová Role a Memoriál Waltera Ulče v současnosti pak o Cenu města Nová Role, memoriál Jiřího Balouna. Členové fotbalového oddílu také soustavně pracují na dalším zlepšení sportovního areálu, bylo vybudováno další menší travnaté hřiště, které slouží především mládeži, v současnosti se oddíl podílí na výstavbě tenisových kurtů, které by měly dokončit vzhled sportovního areálu. Také v kulturní oblasti se oddíl snaží. Každoročně pořádá maškarní ples a v současné době vystoupení country skupin ve sportovním areálu TJ. Pro svá mužstva pořádá jak letní tak zimní soustředění, přípravné turnaje a přátelské zápasy. Stále se také vzpomíná na velice plodnou družební činnost s fotbalisty z Moravy-TJ Dynamo Křídlůvky. Od těch dob, kdy se v Nové Roli začal hrát fotbal pod hlavičkou TJ Tatran Nová Role, se ve funkcích výboru a u mužstev oddílu vystřídala řada fotbalových nadšenců a nesmírně obětavých lidí. Patřili k nim:J. Hejský, manželé Záletovi, L.Lepka, Péč, F.Vraštil, R.Schlosser, M.Macháček, P.Vimmer, Z.Záleský, Z.Veleta, V.Hodek, M.Pavelka, W.Ulč, J.Michálek, O.Macháček, L.Lexa, F.Švec, L.Lasslop, A.Komárek, F.Petr, V.Dušek, Jiří Kesl, J.Baloun, J.Karban ml., O.Ordog, Z.Bata, Jiří Hájek. Mezi trenéry jak mužstev dospělých tak nejmenších nadějí patřili a patří:Jan Dolejš, Dobrovolný, Péč, M.Biháry, M.Macháček, F.Švec, V.Hodek, Z.Lukáš, L.Zoka, L.Lasslop, P.Rodl, J.Hájek, J.Hruška, Z.velete, L.Maxa, E.Jánský, V.Heřman, O.Macháček, Jan Hájek, A.Honomichl, Jarda a Jirka Keslovi, A.Kompánek, T.Hájek, M.Kříž, K.Dvořák, Z.Veleta ml. Dlouholetým výborným správcem oddílu byl(a stále pomáhá s údržbou) Tonda Komárek.